- Växthus
- Pool & Utespa
- Utemöbler
- Veckans Deal
- Trädgård
- Hushåll
- Fritid
- Träning
- Badrum
- Veckans Deal
- Fyndhörna
- Nyheter
- Alla produkter
- Varumärken
Tunnelväxthus 18m² | Stålram med PE-plastöverdrag
- Billigt och lättmonterat växthus
- Galvaniserad stålram med PE-plastöverdrag
- Öppningsbar dörr med dragkedja
- 12 stycken fönster på långsidorna
- UV-beständigt och frosttåligt material
- Mått: 600 x 300 x 200 cm
- Färg: Grön stomme, grönt överdrag
Bättre bilder kommer inom kort.

Billigt tunnelväxthus med PE-plastöverdrag
Detta lättmonterade tunnelväxthus på hela 18 m² är det optimala alternativet för dig som går med odlingsdrömmar utan att vilja lägga tusentals kronor på ett växthus i glas eller kanalplast. Ett tunnelväxthus i plast är en perfekt kompromiss: du får ett enkelt och billigt växthus att odla i som skyddar dina växter mot både UV-strålar och frost. Denna extra stora modell ger dig oändliga möjligheter!
Starka material och praktiska funktioner
Detta växthus har en stomme i galvaniserat stål med en diameter på 19 mm och en tjocklek på 0,5 mm. Du kan enkelt öppna upp dörren på växthusets kortsida med dragkedjor, och även rulla upp den så den är fäst upptill om du inte vill att den hänger löst i öppet läge. Även de sex fönstren på kortsidorna går att öppna upp för mer ljusinsläpp, dock sitter en skyddande plast kvar som UV-skydd.
Skyddar mot frost och UV-strålar
Överdraget är gjort av PE-plast med kvadratvikten 140 g/m². Detta skyddande fodral är UV-beständigt och skyddar dina växter från solens farliga strålar. Denna typ av plast fungerar även som ett effektivt frostskydd när temperaturen sjunker, och håller tungt regn och hårda vindar borta.
Låga priser utan mellanhänder
Vi kan hålla lägre priser än andra butiker eftersom vi köper i stor kvantitet direkt från tillverkande fabrik utan fördyrande mellanhänder, samtidigt som vi håller låga egna marginaler. Det gör att vi kan pressa priset maximalt till dig som kund, utan att tumma på kvaliteten. Liknande växthus av samma kvalitet på material och konstruktion kostar vanligtvis 40-70 % mer i andra butiker.
Dimensioner
Växthuset är 600 cm långt, 300 cm brett och 200 cm högt. Denna modell finns även i storleken 6 m² och 9 m².

Jag är njöd och snabbt leverans

Det gick lätt att beställa och jag hade tältet på nån vecka, kundtjänst var hjälpsam och besvarade mina frågor.

Enkelt till bra priser och snabba leveranser och bra service på kundtjänst

Mycket nöjda. Vi har den stående i vardagsrummet. Lätt att sätta sig och köra ett pass. Helt tyst och lätt att använda

Trevlig kundtjänst. Snabba leveranser och god kvalité på produkterna!

har best nytt tält hoppas det blir rätta paket

Bra saker till bra pris 👍🏻

Allt gick bra enda problemet är kundtjänst är segt

Allt var enkelt och levereades som utlovat.

Bra service. Hemkört till gårdsplanen.

Det gick strålande att beställa.

0 av 4 tyckte att denna recension var till hjälp.
Hjälpte den här recensionen dig?

1 av 2 tyckte att denna recension var till hjälp.
Hjälpte den här recensionen dig?

1 av 2 tyckte att denna recension var till hjälp.
Hjälpte den här recensionen dig?

Hjälpte den här recensionen dig?

Hjälpte den här recensionen dig?

Hjälpte den här recensionen dig?

Hjälpte den här recensionen dig?

0 av 1 tyckte att denna recension var till hjälp.
Hjälpte den här recensionen dig?

0 av 3 tyckte att denna recension var till hjälp.
Hjälpte den här recensionen dig?
- Kvalitetsprodukter 40-70% billigare
- Gratis frakt vid order över 3000kr
- Erbjuder faktura utan extra kostnad
- Svenskt företag med lager i Sverige
- Trevlig kundtjänst!
Har du några frågor gällande din order, reklamation, ångrat köp, pågående transport eller om din produkt?
I vårt självhjälpscenter når du oss dygnet runt och hittar information om ditt köp, produktguider och svar på vanliga frågor.
Vill du komma i kontakt med någon av våra handläggare?
Välkommen att kontakta vår kundservice via vårt kontaktformulär.